Odbyły się kolejne porządki pod auspicjami Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce. Tym razem w ramach zadania Cmentarze żydowskie – interwencje na rzecz dziedzictwa w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022. Dzięki temu finansowaniu mogliśmy przeprowadzić profesjonalną akcję porządkową na nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach! Ze względu na kapryśną pogodę wydarzenie to było już raz przekładane. Gdy zbliżał się drugi jego termin, pojawiły się obawy, czy z obawy o komfort i bezpieczeństwo wolontariuszy kolejny raz nie będziemy musieli przesuwać porządków. Na szczęście nie było takiej potrzeby. Deszcz zaczął się punktualnie o godzinie 9:00, a więc wtedy, gdy mieliśmy rozpocząć działania na terenie kirkutu. Z czasem jednak pogoda się unormowała, a pierwsze chętne do pomocy osoby zaczęły przybywać na cmentarz już około godziny 10:00.
Łącznie do akcji dołączyło 15 dzielnych wolontariuszy i wolontariuszek, których nie odstraszył poranny deszcz. Wspólnie przez kilka godzin porządkowaliśmy starszą z dwóch kwater powojennych, którą niemal całkowicie pochłonął bluszcz i inna inwazyjna roślinność, pod którą przy okazji skrywało się sporo śmierci – przede wszystkim butelek. W trakcie prac zepsuła się kosiarka i niektórym naprzykrzały osy. Mimo tego, w prężnym i zmotywowanym do działania gronie udało się dokonać potrzebnych i widocznych zmian. Stan przed i po można zobaczyć w poniższej galerii. Naturalnie, przed nami jeszcze wiele do zrobienia, lecz z dumą możemy powiedzieć, że niniejsza akcja była potrzebnym i wyraźnym krokiem ku lepszemu. Niektóre pola grobowe wciąż wymagają pracy; są obszary, które czekają jeszcze na solidne plewienie, a część terenu wymaga koszenia. Teren cmentarza i jego potrzeby mamy jednak już rozpoznane, a to mobilizuje to do dalszego działania! Bez wątpienia zrobiliśmy duży krok w oczekiwanym kierunku. Nie wydarzyłoby się to bez niezawodnego Sławomira Pastuszki, który nie dość, że czuwał nad koordynacją wydarzenia, to dzielił się z wolontariuszami swoją wszechstronną wiedzą na temat żydowskich upamiętnień i zwyczajów pogrzebowych. Kolejną osobą, której nie sposób nie wymienić z nazwiska jest Seweryn Botor – nasz Koalicjant, lokalny aktywista z Gliwic zaangażowany w opiekę nad cmentarzem przy ulicy Poniatowskiego. W końcu też najwyższe uznanie i podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, którzy pomimo niepogody przybyli na gliwicki kirkut i pracą swych rąk, bezinteresownie zadbali o wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo. Dziękujemy!
W ramach pozyskanego dofinansowania udało się m.in. wyposażyć wolontariuszy w niezbędne do prac akcesoria, a także częściowo wykosić kwaterę powojenną, a także przeprowadzić inne zabiegi pielęgnacji zieleni. Te prace, w tym wywóz odpadów, zostały wykonane przez profesjonalną firmę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022